ويستا يا لانگ‌هورن
عنوان مقاله: ويستا يا لانگ‌هورن
زيرگروه: توسعه بازار
نويسنده: آندره گالستيان (از منابع مختلف)
تاريخ انتشار: 1385/04/21

 
 

مايكروسافت به عنوان بزرگترین شرکت کامپیوتری دنیا، نسخه جدید پرفروشترین سیستم عامل جهان را چه زمانی عرضه خواهد کرد و این سیستم عامل جدید چه ویژگیهایی خواهد داشت؟

 

لانگ هورن یا ویندوز ویستا؟

 

سیستم عامل جدید شرکت مايكروسافت کم‌هزینه‌تر، امن‌تر و از لحاظ کاربری و مدیریت راحتتر از سیستم عاملهای قبلی این شرکت خواهد بود.

زمانی که مایکروسافت[1] در کنفرانس مهندسی سخت افزار ویندوز[2] که در آخرین هفته آوریل امسال برگزار شد، نسخه آلفا از لانگ هورن[3] را در اختیار شرکت های سازنده سخت افزار قرار داد که بر اساس آن راه انداز سخت افزار های جدید خود را تنظیم نمایند، کمتر کسی می دانست که این ویندوز جدید بزودی با نام ویستا[4] ارائه خواهد شد.

 ویندوز پرفروشترین سیستم عامل دنیا است و مایکروسافت، شرکت تولید‌کننده آن، سهم عمده بازار سیستم عامل جهان را در اختیار دارد.

  مایکروسافت اعلام کرده است که نسخه نهایی ویندوز ویستا (که سابقا با نام لانگ هورن شناخته می‌شد) تا انتهای سال 2006 و یا اوایل سال 2007 عرضه خواهد شد. آنچه تا کنون عرضه شده است نسخه های آلفا و بتا از این سیستم عامل می باشد. نسخه آلفا کامل نبوده و فقط در اختیار سازندگان سخت افزار قرار گرفته است تا برنامه های راه انداز خود را بر اساس آن بنویسند. نسخه بتا نیز که در دهه سوم ژوئیه امسال عرضه شده است، نسخه ای است آزمایشی که در مرحله اول در اختیار ده هزار  تکنسین  و  آزمایشگر  حرفه‌ای قرار گرفته است و در مرحله بعدی قرار است در اختیار حدود پانصد هزار نفر از افراد وابسته به شرکت مایکروسافت قرار گیرد، ولی این نسخه در اختیار عموم قرار نخواهد گرفت. لازم به ذکر است که نسخه بتا تمامی امکانات نسخه نهایی را دارا
نمی‌باشد و فاقد برخی از ویژگی های نسخه نهایی است. مایکروسافت قصد دارد نسخه آزمایشی دیگری به نام بتا 2 منشر کند که این نسخه آزمایشی به احتمال زیاد در اختیار عموم قرار خواهد گرفت.

 مایکروسافت اعلام کرده است که قصد دارد با انتشار نسخه نهایی ویندوز ویستا، سیستم عاملی را ارائه دهد که استفاده از آن امن تر باشد، راحت تر از نسخه های قبلی ویندوز نصب و مدیریت شود و همچنین هزینه نصب و نگهداری کمتری داشته باشد.

 ویستا به معنای دورنما یا چشم‌انداز می‌باشد. انتشار نسخه نهایی این ویندوز در انتهای سال 2006، پنج سال بعد از انتشار ویندوز اکس پی[5] خواهد بود. این مدت در میان انتشارهای متوالی سیستم‌های عامل شركت مایکروسافت، تاخیر بی‌سابقه ای به حساب می‌آید. سولیوان[6] از مدیران مایکروسافت، اعلام کرده است که نام‌گذاری جدید به این دلیل صورت گرفته كه وضوح[7] را به ذهن متبادر میسازد. وی اعلام کرده است که: "ویندوز ویستا به كاربران این امكان را میدهد تا دقیقا بر روی چیزهایی كه به آنها نیازمندند تمرکز کنند."

 ویندوز ویستا، که از آن به عنوان جانشینی برای ویندوز اکس پی نام برده میشود،
میتواند به
سرعت و سهولت به شبکه محلی متصل شود و فورا دستگاههای جانبی همانند چاپگر‌ها را شناسایی کند.

 يك سیستم مجازی مديريت فايلها به منظور بهبود سازگاری نرم‌افزارهای كاربردی مختلف در این ویندوز تعبیه شده است و قابلیت جستجو نیز در این ویندوز به طرز چشمگیری بهبود یافته است.

 شركت مايكروسافت اعلام كرده است كه ویندوز ویستا در دو نگارش ۳۲ بيتی و ‪‪۶۴ بيتی ارائه خواهد شد و تلاش بسیاری برای بالا بردن كارايی و افزايش ضريب امنيت آن صورت گرفته ‌است. این ویندوز در صورت نياز میتواند اطلاعات موجود در هارد ديسك[8] را به صورت خودكار مرتب نماید و تکنولوژی پيشرفته‌تری را در زمينه حفظ امنيت كاربران مختلف يك کامپیوتر ارائه میکند به گونه‌ای كه به عنوان مثال والدين می‌توانند كنترل و نظارت بيشتری بر نحوه استفاده فرزندانشان از اينترنت داشته باشند.

 یکی دیگر از ویژگی‌های ویندوز ویستا که بسیار مورد توجه قرار گرفته است، برخورداری از يك سیستم پردازش گرافيكی جديد است كه قابليتهای تصويری و گرافيكی ويندوز را به ميزان زيادی بهبود می‌بخشد.

 با وجود تمام ویژگیهایی که ذکر شد، ویندوز ویستا بدون اشکال نیست. در مدت زمان کمی بعد از انتشار نسخه آزمایشی، ویروسی انتشار یافت که از پوسته فرمان[9] این ویندوز، که به نام موناد[10] نام‌گذاری شده است، برای حمله استفاده میکند. شركت مايكروسافت در واکنشی نسبت به این موضوع اعلام كرده است که این بخش از نسخه آزمايشی ويندوز ويستا در نسخه نهايي جايی نخواهد داشت.

منابع:

http://www.microsoft.com

http://www.pcworld.com

http://www.computerworld.com

http://news.com.com


 


[1]- Microsoft

[2]- Windows Hardware Engineering Conference (WinHEC)

[3]- Longhorn

[4]- Vista

[5]- Windows XP

[6]- Greg Sullivan, group product manager in the Windows client division

[7]- Clarity

[8]- Hard Disk

[9]- Command Shell

[10]- Monad

 

 
 
ساعت
دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه به شرکت رایاوران توسعه تعلق دارد.

Copyright © 2017, Rayavaran Co.