كندي كار با Optical Drive
عنوان مقاله: كند شدن ويندوز هنگام استفاده از درايو نوري
زيرگروه: پشتيباني فني
نويسنده: رضا مفرح
تاريخ انتشار: 1391/12/21

 

رفع اشكال كند شدن ويندوز هنگام استفاده از درايو نوري[1] و پايين بودن سرعت خواندن/نوشتن[2] درايو نوري

 

شرح مشكل:

اگر CD\DVD Drive يا Hard Disk‌ شما از نوع IDE باشد ممكن است دچار اين مشكل شويد. در اين موارد وقتي شما داده‌اي را از CD/DVD Drive مي‌خوانيد و يا بر روي آن مي‌نويسيد علاوه بر اينكه عمليات خواندن/نوشتن خيلي طول مي‌كشد، ويندوز شما هم به شدت كند شده و كارهاي ساده مانند باز كردن پنجره‌ها و ... كند خواهد شد.

 

علت مشكل:

درصورت سالم بودن سخت‌افزار، كابل‌ها و ويندوز به احتمال زياد تنظيمات IDE Channel موجب اين اشكال است. ويندوز براي ارتباط با ابزارهاي IDE (ATA) از دو روش PIO و DMA استفاده مي‌كند. روش PIO (Programmed Input/Output) كه قديمي‌تر از DMA (Direct Memory Access) مي‌باشد، از سرعت انتقال[3] پايين‌تري نسبت  به DMA برخوردار است. در بهترين شرايط سرعت انتقال داده با PIO برابر است با 16.7MB/s در حاليكه حداكثر سرعت با UDMA (Ultra DMA) برابر است با 100MB/s كه حدودا 6 برابر سريع‌تر از PIO مي‌باشد. علاوه بر اين، ميزان استفاده PIO از CPU‌ بسيار بيشتر از DMA مي‌باشد و به همين دليل است كه هنگام استفاده از PIO سيستم شما هم كند خواهد شد.

 

رفع مشكل:

براي رفع اين اشكال در ويندوز XP ، ابتدا به Device Manager رفته سپس سر شاخه IDE ATA/ATAPI Controllers باز نموده و Primary IDE Channel را انتخاب نماييد، پس از كليك راست[4] گزينه Properties را انتخاب نموده، سپس لبه[5] Advanced Setting  را انتخاب مي‌نماييم. اگر Transfer Mode روي PIO Only تنظيم شده بود، آن را به DMA if available تغيير دهيد. همين كار را براي Secondary IDE Channel هم تكرار كنيد. پس از Restart از افزايش سرعت كار با درايو نوري و كند نشدن ويندوز شگفت زده خواهيد شد. اين روش در خصوص ويندوز 2000  و Windows 2003 Server و Winows 7 هم با كمي تفاوت در نحوه عمليات كارايي دارد.

* در يك نمونه كه Hard Disk از نوع SATA و DVD Writer از نوع IDE بود، سرعت Write بر روي DVD حدود 4 برابر سريعتر شد، علاوه بر آن هنگام نوشتن بر روي  DVD، ويندوز XP هم ديگر كند نشد.

 

توجه:

برخي از درايوهاي نوري قديمي با DMA سازگار نيستند و در صورت تغيير از PIO به DMA از كار خواهند افتاد و حتي قادر به تغيير آن به PIO نخواهيد بود. در صورت بروز اين مشكل IDE Controller را در Device Manager ،  Uninstall‌نموده و دستگاه را Restart نماييد.

 

منابع:

http://www.onthegosoft.com/dma_setting_nt.htm

http://www.dewassoc.com/kbase/hard_drives/difference_between_pio_dma.htm

 


[1] Optical Drive

[2] Read/Write

[3] Transfer Rate

[4] Right Click

[5] Tab

ساعت
دوشنبه ٠١ بهمن ١٣٩٧
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبگاه به شرکت رایاوران توسعه تعلق دارد.

Copyright © 2017, Rayavaran Co.